MUDr. Michaela Svobodová - výživová poradkyně

Sport

Ve své poradně velmi často řeším s klienty otázku vhodných pohybových aktivit a jejich frekvence.  Zařadit alespoň nějaký pohyb doporučuji každému, ale vždy se musíme společně zamyslet i nad tím, jaké jsou možnosti klienta, jaký druh pohybu preferuje, zda jeho výkon neomezuje přítomnost choroby a podobně. V každém případě však platí, že ve zdravém těle zdravý duch a že zdravá výživa a přiměřený pohyb je výborný základ dobře fungujícího těla a také redukce hmotnosti.

Pro zdravé tělo není potřeba extrémní sportovní výkony a ani každodenní návštěva posilovny či fitness center. Pohyb by měl být pokud možno pravidelný a v přiměřené intenzitě, je dobré střídat různé druhy základních pohybových aktivit a pokud možno na čerstvém vzduchu. Existuje dnes již několik studií, které prokazují, že např. mnoho hodin vyčerpávajícího aerobiku vede v organismu k dlouhodobému vyčerpání a stresu a samozřejmě ruku v ruce k tomu, že se hubnutí v tom lepším případě zastaví. Stres způsobený dlouhodobým a intenzivním cvičením může dokonce v těle vyvolat závažnou zánětlivou reakci, která je podobná stavům při nemocích srdce.

Proto doporučuji zdravý denní pohyb a ne žádné nereálné a extrémní sportovní výkony.

Správně rozložená pohybová aktivita by se měla skládat ze tří základních složek nebo druhů cvičení a to, intervalový trénink, posilování a strečink s relaxací.

Vhodně zvolený intervalový trénink slouží ke zvýšení kardiovaskulární výkonnosti a podporuje imunitu, posilování nám buduje kvalitní svalovou hmotu a kostní tkáň a strečink slouží k protažení těla po cvičení, udržení pružnosti svalů a šlach a pokud přidáme relaxaci, tak navíc naše tělo i duši náležitě zklidníme.

 

Intervalový trénink

můžeme nazývat např.i kruhový trénink, jedná se o druh cvičení,kdy po počátečním zahřátí následují střídající se bloky cvičení s maximálním úsilím s bloky pomalejšího pohybu. Jednotlivé bloky několikrát po sobě zopakujeme a cvičení ukončíme několika minutami zklidnění. Intervalový trénink nám mnohdy zabere jen 30 minut a ideální jsou 2-3 opakování týdně, vícekrát není potřeba.

Tento druh sportovní aktivity nám posiluje srdce, cévy, plíce, udržujeme se v dobré kondici, zpomalují se procesy stárnutí, posiluje se imunita, podporuje správné udržení hladiny cholesterolu a uvolňování růstového hormonu.

 

Posilování

Posilovací cvičení nám pomáhají vybudovat a udržet si svalovou a kostní hmotu. Svaly spalují v klidovém stavu daleko více energie než tuková tkáň a tím přispívají k udržení správné tělesné hmotnosti. Pevné kosti jsou prevence osteoporózy. Pro posilování stačí malá závaží či jiné pomůcky např. over ball, bosu, circle magic, flexibar.

Doporučuji cvičit 1-2 týdně.

 

Relaxace a strečink

Tento druh cvičení je vhodné zařadit po každé lekci intervalového tréninku a posilování. Lze však zařadit i samostatně, každý večer na zklidnění a regeneraci po obvykle náročném pracovním dni a jako příprava na zvládnutí dalšího dne.

Můžeme zařadit strečink, jógu, meditace, dechová cvičení, procházky.

 

Rada pro časové zaneprázdněné osoby:

Jednou týdně při plánování diáře si do kalendáře poznamenejte konkrétní čas, dobu a druh cvičení. Na naplánovaný sport se připravte jako na jakýkoliv jiný pracovní úkol, stejně si i odškrtněte jeho splnění. Po pár týdnech nebo měsících, když už se budete cítit skvěle, ubude jistě i striktního plánování a pohyb vám bude mnohem přirozenější, budete ho vyžadovat a dokonce se i na něj těšit.

Držím palce, aby se vám to povedlo! Výsledek stojí za to.