MUDr. Michaela Svobodová - výživová poradkyně

Pocení

PoceníŠest účinných tipů proti pocení

Teplé počasí a sluníčko jsou příjemné, ale pro mnoho lidí to také znamená nepříjemný boj s nadměrným pocením. Jde vůbec vyhrát?

Pocení je pro naše tělo přirozené. Díky němu regulujeme vnitřní teplotu těla, ato hlavně během cvičení nebo v teplých dnech. Pot se odpařuje z povrchu pokožky a dochází k ochlazení těla. Někdy je ale tato funkce těla nadměrná a způsobuje nám nepříjemnosti.Ženy mají menší výhodu- nepotí se tolik jako muži, ale i ženám samozřejmě mohou vadit mokré skvrny v podpaží.
Co všechno může pomoci?

Antiperspiranty
Jejich každodenní používání se stalo téměř samozřejmostí, ovšem existují mezi nimi velké rozdíly. Vhodné jsou ty, které obsahují minerály - rychle se vstřebají a zbaví nás rychle pachu. Pokud máte pokožku citlivou, zvolte produkty bez alkoholu. Ty nejúčinnější obsahují hliník nebo zirconian.

Sledujte svůj jídelníček
Pokud se hodně potíte, zamyslete se nad tím, co jíte. Tzv. zahřívací potraviny jako alkohol, kofein, česnek, cibule, chilli papričky zvyšují pocení, takže se jim raději vyhněte.

Minimalizujte stres
Pocení může signalizovat i to, že je toho na Vás moc a měli byste vypnout. Stresový pot je ten, který většinou páchne - vychází totiž z apokrinních žlaz, ketré jsou zodpovědné za zápach. Snažte se tedy více relaxovat a být v pohodě.

Moderní medicína
Pokud Vás trápí nadměrné pocení a antiperspiranty nepomáhají, je možné se objednat na aplikaci botulotoxinu ( dysport nebo botox). Lze ho aplikovat jak do podpaží, tak i do dlaní nebo plosek nohou. Po aplikaci potní žlázy přestanou produkovat pot, tento stav většinou vydrží 6 měsíců. Jedná se o ambulantní výkon, bez nutnosti anestezie.

Bylinky
Nejlépe funguje šalvěj lékařská, její silice přímo ovlivňují nejen potní žlázy, ale i termoregulační centrum přímo v mozku. Lze vyzkoušet koupele, čaje či lázně na nohy nebo ruce.

Prádlo
Mokré kruhy v podpaží nejsou vůbec pěkné, bohužel ale často vídané. Zkuste se podívat na www. cupradlo.cz, jejich neviditelné tělové prádlo velmi pomáhá tomuto problému se vyhnout.