MUDr. Michaela Svobodová - výživová poradkyně

Stres a hubnutí

V poradnách výživových poradců se tento problém řeší docela často a někdy je dlouhodobý stres hlavní příčinou toho, že klientka buď nehubne vůbec anebo se hubnutí na nějakou dobu pozastaví. Dá se říci, že může vznikat i jakýsi začarovaný kruh, který prorazit a porazit trvá někdy velmi dlouho.

Stres – to je reakce organismu na jakoukoliv zátěžovou situaci, ať už psychického nebo fyzického rázu. Může se dostavit pocit napětí, nebezpečí a ohrožení. Tělo na toto reaguje souborem projevů, takzvaně se připravuje k boji. Ve velké míře se začnou vylučovat stresové hormony, hlavně kortizol, potlačí se fyziologické procesy v tomto okamžiku pro tělo nedůležité (např. správné trávení a hubnutí) a aktivují se naopak procesy, které jsou důležité pro boj a přežití (dýchání, srdeční akce, krevní tlak).

Při stresu se nadměrně vyplavuje hormon kortizol, který se v zátěžových situacích stará o doplnění energie pro organismus. Jeho vlivem dochází k nastartování procesu tvorby a ukládání zásobních látek, což vede ke zvýšené hladině krevního cukru, ukládání tuků do tukové tkáně a ke stimulaci pocitu hladu a chuti.

Kortizol také může způsobit vyšší chuť k jídlu, chutě na sladké a tučné pokrmy. To opět může vést ke zvyšování hmotnosti.

Kortizol může také v e vašem těle zpomalovat metabolismus, což může automaticky vyvolat pocity únavy, nervozity a špatné nálady.

Proto se snažím své klientky udržet pokud možno v dobré náladě, je to někdy těžké, protože sám život nám totiž přináší různé situace, mnohdy velmi stresující. Důležité je si s klientkou popovídat o jejich starostech, uklidnit jí a být jí podporou. Mnohdy pomáhá krátké vysvětlení, co se při stresu děje v těle a jak eventuálně zabránit začarovanému kruhu – stresová situace- nehubnu- jsem z toho ve stresu -nehubnu.